Ruszył program Moja Elektrownia Wiatrowa

17 czerwca ruszył program Moja Elektrownia Wiatrowa, z którego będzie można otrzymać do 30 tys. zł na budowę przydomowego wiatraka – poinformowała szefowa NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

W ramach pierwszego naboru zarezerwowano na “Moją Elektrownię Wiatrową” 50 mln zł.

Nabór potrwa rok lub do wyczerpania zarezerwowanego budżetu. Beneficjenci będą mogli otrzymać do 30 tys. zł na budowę małego wiatraka oraz do 17 tys. zł do magazynu energii.

Program będzie skierowany do osób fizycznych – właścicieli bądź współwłaścicieli budynku mieszkalnego/lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym, wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. Będą oni mogli otrzymać dofinansowanie do zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej lub w powiązaniu z magazynem energii elektrycznej.

Zakup i montaż magazynu energii będzie możliwy, ale nie będzie obligatoryjny.

Dotacja wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 30 tys. zł na jedną mikroinstalację wiatrową o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW, lecz nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW. Dotacja na jeden magazyn energii elektrycznej nie będzie mogła przekroczyć 17 tys. zł, lecz nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh; chodzi o akumulator o pojemności minimalnej 2 kWh.

Małe elektrownie wiatrowe będą mogły mieć maksymalnie do 30 metrów wysokości.

źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/nawet-30-tys-zl-na-przydomowy-wiatrak-rusza-program-moja-elektrownia-wiatrowa,550963.html

Scroll to Top