Wspólny Sekretariat w Wilnie ogłosił nabór na projekty w Programie Interreg VI-A Litwa-Polska 2021-2027, w priorytecie 1 Promocja dobrego stanu środowiska i wzmocnienie zarządzania kryzysowego, w celu szczegółowym 1.1 Wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich, oraz ograniczanie wszelkich rodzajów zanieczyszczenia.
O dofinansowanie mogą starać się m.in.:
- władze lokalne, regionalne i krajowe (rządowe) oraz ich jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną,
- organy publiczne i podmioty prawa publicznego,
- stowarzyszenia utworzone przez jeden lub kilka organów władz regionalnych lub lokalnych,
- stowarzyszenia utworzone przez jeden lub kilka organów podlegających prawu publicznemu,
- organizacje pozarządowe i organizacje non-profit posiadające osobowość prawną,
- związki wyznaniowe,
- europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej.
Dofinansowanie mogą otrzymać następujące typy działań:
- wymiana doświadczeń w zakresie polityk stosowanych w dziedzinie ochrony przyrody, zachowania bioróżnorodności, redukcji zanieczyszczeń, rozwoju zielonej infrastruktury, wpływ środowiska na kapitał naturalny, usługi ekosystemowe;
- wspólne działania oraz współpraca w zakresie edukacji ekologicznej i podnoszenia świadomości;
- konserwacja i poprawa zielonych przestrzeni publicznych;
- wspólne działania na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia wody (pestycydy, metale ciężkie, inne substancje zanieczyszczające), w tym zanieczyszczenia wody w zlewniach rzek;
- wspólne opracowywanie rozwiązań w dziedzinie gospodarowania wodami i ściekami, wykorzystania wody deszczowej;
- współpraca oraz wspólne działania, które identyfikują i wzmacniają powiązania funkcjonalne lub obszary w zakresie ochrony środowiska i przyrody na obszarze objętym programem i w jego najbliższym otoczeniu, zwiększają zakres pozytywnego oddziaływania na środowisko w obszarze transgranicznym.
- wymiana praktyk w zakresie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) przez gospodarstwa domowe, gminy i instytucje, tj. szpitale, szkoły, przedszkola, domy opieki itp.
- rozwój lub modernizacja zielonych przestrzeni publicznych i zielonej infrastruktury (parki o dużej różnorodności biologicznej, zielone ściany, zielone dachy, zielone place szkolne itp.)
- inwestycje w nowe lub zmodernizowane systemy monitorowania sytuacji kryzysowych, gotowości, ostrzegania i reagowania na zagrożenia naturalne niezwiązane z klimatem i zagrożenia związane z działalnością człowieka.
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia – do 80% dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla partnerów pochodzących z Polski i Litwy
Wnioski można składać do 29 lutego 2024 r., godz. 16.00 czasu polskiego. Decyduje data i godzina wpływu aplikacji przez system elektroniczny JEMS.