Ustawa wprowadzająca system kaucyjny opublikowana

Od 2025 roku będzie obowiązywał w Polsce system kaucyjny. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Regulacja transponuje do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko i wdraża tzw. system kaucyjny. 

System ma ruszyć od 1 stycznia 2025 r., a kaucją zostaną objęte jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów. Chodzi np. o butelki na wodę, sok, nektar czy mleko. System kaucyjny obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.

Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. 

Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.

Do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie.

źródło: https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/ustawa-wprowadzajaca-system-kaucyjny-opublikowana-w-dzienniku-ustaw

Scroll to Top