Ruszył nabór na zazielenienie miast

Ruszył nabór w ramach Instrumentu Zielonej Transformacji Miast. Samorządy będą mogły sięgnąć po blisko 40 mld zł na „zazielenianie” terenów miejskich. Nabór będzie miał charakter otwarty i ciągły i potrwa do momentu wyczerpania środków.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały w piątek umowę na wsparcie zielonych inwestycji w miastach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Środki będzie można przeznaczyć na zazielenianie przestrzeni miejskich, zakup zeroemisyjnego transportu publicznego, termomodernizację i transformację energetyczną.

Wsparcie na rozwój zielonych miast sfinansuje Instrument Zielonej Transformacji Miast (IZTM). Środki pochodzą z części pożyczkowej KPO i będą udzielane w formie bardzo preferencyjnych pożyczek, z możliwością umorzenia. Będą się mogły o nie ubiegać się m.in. samorządy, przedsiębiorcy, spółki komunalne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, uczelnie, czy instytucje kultury.

Wsparcie będzie można wykorzystać na szereg inwestycji. To środki na inwestycje w ocieplenie budynków, oczyszczalnie ścieków, w ścieżki rowerowe, parki, miejsca rekreacyjne i na nowoczesną, czystą energię, czyli wszystko to, co powoduje, że miasto jest czyste, przyjazne, zielone, nowoczesne.

Pieniądze trafią przede wszystkim do samorządów, ale mogą o nie ubiegać się także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy.

Za wdrożenie wsparcia będzie odpowiadać Bank Gospodarstwa Krajowego. 
Wnioski o udzielenie pożyczki będzie można składać elektronicznie do regionalnych oddziałów BGK.

źródło: https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/40-mld-z-kpo-na-zazielenienie-miast-rusza-nabor-z-nowego-instrumentu

Scroll to Top