Zarządzanie efektywnymi, inteligentnymi sieciami wodociągowymi – nabór wniosków

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych ogłosiła nabór w ramach Priorytetu II Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza, Działania 2.5 Gospodarka wodno-ściekowa, typ projektu: Zarządzanie efektywnymi, inteligentnymi sieciami wodociągowymi.

Wnioski można składać od 25.09.2024 do 08.11.2024r.

W ramach tej kategorii uprawnionymi wnioskodawcami są: 

  • Jednostki samorządu terytorialnego (JST),        
  • Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,        
  • Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST
  • Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne.

W ramach naboru dofinansowane mogą być jedynie przedsięwzięcia, których celem  jest zrównoważona gospodarka wodna, eliminacja awaryjności sieci wodociągowych, ograniczenie strat wody oraz zwiększenie efektywności dostaw dobrej jakości wody pitnej.

Przedsięwzięcia planowane do wsparcia:

  • działania prowadzące do zwiększenia efektywności dostaw wody, zapewniające rozwój systemów ujęć, uzdatniania, zaopatrzenia, dystrybuowania i magazynowania wody,        
  • działania dla zrównoważonej gospodarki wodnej, eliminujące awaryjność sieci wodociągowej i straty wody, prowadzące do efektywnego wykorzystywania zasobów wodnych,         
  • wprowadzające systemy monitorowania sieci wodociągowej (jakość, ilość pobieranej i uzdatnianej wody),        
  • działania informacyjno-edukacyjne z zakresu prawidłowego gospodarowania zasobami wodnymi i oszczędności wody (element uzupełniający projektu).

W zakresie projektów związanych z gospodarką wodną realizowane będą przedsięwzięcia wpisujące się w priorytety i zalecenia wynikające z Dyrektywy 2020/2184 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Dokumentem wdrażającym powyższą Dyrektywę i sprawdzającym stopień spełnienia wymogów jest „Program Inwestycyjny w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi” (PPJiOSW). Inwestycje muszą się mieścić w zdefiniowanych obszarach działań, które mają bezpośredni wpływ na ograniczenie poziomu wycieków wody oraz zapewnią wymaganą jakość i bezpieczeństwo wody oraz zostały wymienione w podrozdziale 4.1.1. Zdefiniowanie obszarów działań PPJiOSW.

Wsparcie mogą uzyskać projekty realizowane na terenie gmin o liczbie ludności poniżej 15 tys. mieszkańców. (weryfikacja dokonywana będzie na podstawie najnowszych dostępnych na dzień złożenia wniosku danych statystycznych GUS, dotyczących liczby ludności w gminach, publikowanych w systemie Bank Danych Lokalnych, na stronie: bdl.stat.gov.pl).

Przedsięwzięcia obejmujące budowę lub modernizację sieci wodociągowej, stacji uzdatniania lub ujęć wody po zakończeniu inwestycji muszą spełniać wymagania Dyrektywy 2020/2184 dnia 16 grudnia 2020 r. oraz obowiązującego na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie rozporządzenia Ministra Zdrowia – w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Projekt związany z rozbudową systemów wodociągowych (nowe sieci wodociągowe, nowe stacje uzdatniania i ujęcia wody) musi być zlokalizowany na terenie aglomeracji spełniającej wymagania Dyrektywy 91/271/EWG (tzw. Dyrektywy ściekowej), ujętej w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Dla projektów dotyczących rozbudowy infrastruktury, w sytuacji gdy inwestycja dotyczy zaopatrzenia w wodę aglomeracji ujętej w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych, która dopiero osiągnie zgodność z Dyrektywą 91/271/EWG dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych w wyniku zakończenia realizowanych już przez beneficjenta działań, warunkiem pozytywnej oceny projektu w ramach działania FEMA.02.05 będzie złożenie przez Wnioskodawcę oświadczenia, że Wnioskodawca będzie posiadał co najmniej podpisane umowy z wykonawcami zadań, po zakończeniu których nastąpi spełnienie wszystkich trzech warunków zgodności z dyrektywą Rady 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

Maksymalna wartość dofinansowania wynosi maksymalnie do wysokości alokacji przewidzianej w naborze, tj. dla projektów realizowanych w gminach RMR 41 182 080 PLN a w gminach RWS 15 443 280 PLN

źródło: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/25-gospodarka-wodno-sciekowa-4/

Scroll to Top