Pół miliarda zł na ciepłownictwo i magazyny energii jest do podziału w programie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O środki mogą wnioskować m.in. jednostki samorządu terytorialnego.
Ruszył nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), Część 5) Źródła wysokosprawnej kogeneracji”.
O dofinansowanie mogą się ubiegać m.in. jednostki samorządu terytorialnego i działające w ich imieniu jednostki organizacyjne oraz podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego nie będące przedsiębiorcami.
Nabór dotyczy budowy i rozbudowy jednostek wytwórczych, o mocy powyżej 50 kWe, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji opartych o OZE, tj. wykorzystujących biomasę, biogaz lub biometan, w tym także produkcję energii elektrycznej, ciepła i chłodu w procesie trigeneracji. Wyłączeniem objęta jest biomasa i biogaz pochodzące z produkcji leśnej. Środki będzie można pozyskać również na budowę magazynów energii, które stanowić mogą dodatkowy element przedsięwzięcia, pod warunkiem zintegrowania magazynu z budowanym źródłem wytwórczym.
Budżet programu wynosi 500 mln zł, z czego ponad 195 mln zł to środki bezzwrotne pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji, preferencyjnych pożyczek ze środków unijnych oraz pożyczek ze środków krajowych, będących w dyspozycji NFOŚiGW.
Wnioski można składać od 06 maja do 15 lipca 2026 r. wyłącznie w wersji elektronicznej.