Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił nabór wniosków nr FEWP.02.07-IZ.00-001/24 w ramach Działania 02.07 Rozwój zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej. Ogłoszenie zostało opublikowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Wnioski można składać od 16.09.2024 do 15.11.2024r.
O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się następujące typy Beneficjentów:
a. Instytucje odpowiedzialne za gospodarkę wodną,
b. Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
c. Jednostki Samorządu Terytorialnego,
d. Partnerstwa Publiczno-Prywatne,
e. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne,
f. Spółki wodne.
Partnerstwo w projekcie jest możliwe na warunkach określonych w części II.J i II.J.1 Regulaminu wyboru projektów.
W ramach naboru wsparciem zostaną objęte kompleksowe projekty z zakresu gospodarki wodno – ściekowej ujęte w ramach KPOŚK.
Wsparcie skierowane może być na inwestycje służące budowie, rozbudowie, przebudowie lub modernizacji sieci kanalizacyjnej, w tym rozdziałowi kanalizacji ogólnospławnej, budowie nowych lub usprawnieniu istniejących oczyszczalni ścieków służące spełnieniu wymagań określonych w Dyrektywie ściekowej.
W zakresie gospodarki wodno-ściekowej wsparcie w ramach KPOŚK uzyskają aglomeracje od co najmniej 10 tysięcy RLM do poniżej 15 tysięcy RLM, wymagające dostosowania do wymogów Dyrektywy Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.
Obowiązkowym elementem realizowanych projektów muszą być działania edukacyjne wskazujące m.in. na konieczność redukcji zużycia wody w procesach produkcyjnych, energetyce i gospodarce komunalnej dzięki zastosowaniu zamkniętych obiegów wodnych oraz procesów ich powtórnego wykorzystania, oczyszczania i uzdatniania promujące oszczędność wody do spożycia wśród mieszkańców, przedsiębiorstw i podmiotów publicznych – do 15% kosztów całkowitych projektu.
Uzupełniającymi elementami projektu mogą być:
a. działania na rzecz zagospodarowania osadów ściekowych (z możliwością dosuszania/suszenia osadów ściekowych w służących do tego urządzeniach), które mogłyby być wykorzystane na potrzeby na przykład rolnictwa czy rekultywacji gruntów,
b. działania związane z zaopatrzeniem w wodę (sieci wodociągowe, stacje uzdatniania wody, ujęcia wody), powinny wynikać z zapisów „Programu Inwestycyjnego w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi”, jak również działania związane z zabezpieczeniem tak zwanej infrastruktury krytycznej (ujęć wody/sieci wodociągowe),
c. działania w zakresie wdrażania inteligentnych rozwiązań i systemów zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi sprzyjające adaptacji do zmian klimatu i obejmujące swym zakresem między innymi monitoring zużycia i strat wody w sieci, ograniczenie ryzyka podtopień w trakcie ulew w wyniku reakcji systemu na nagłe zjawiska pogodowe i odpowiednie sterowanie przepływem ścieków, działania przyczyniające się do redukcji zużycia wód (wcześniej zużytych na cele bytowe lub przemysłowe) dzięki zastosowaniu zamkniętych obiegów wodnych oraz procesów ich powtórnego wykorzystania, oczyszczenia i uzdatnienia,
d. działania wzmacniające adaptacyjność do zmian klimatu oraz sprzyjające neutralności klimatycznej, w tym w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury, efektywności energetycznej, a także wykorzystania energii z odnawialnych źródeł – limit 15% kosztów kwalifikowalnych projektu.
źródło: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/27-rozwoj-zrownowazonej-gospodarki-wodno-sciekowej-1/