W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministry edukacji w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolach i szkołach specjalnych oraz w oddziałach specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.
Rozporządzenie określa, że dyrektor placówki specjalnej może odstąpić od organizowania zajęć edukacyjnych, jeśli uczeń przebywa w podmiocie krócej niż 9 dni. Wyjątek stanowią uczniowie przewlekle chorzy, których leczenie wymaga częstej hospitalizacji. W takim przypadku zajęcia edukacyjne muszą zostać zorganizowane niezależnie od okresu pobytu w podmiocie.
W dokumencie określono też, że ze względu na stan zdrowia ucznia i na wniosek nauczyciela lub kierownika placówki specjalnej, dyrektor może zezwolić na odstąpienie od realizacji niektórych treści nauczania obowiązkowych zajęć edukacyjnych; zmniejszenie liczby godzin zajęć edukacyjnych lub odstąpienie od udziału ucznia w zajęciach edukacyjnych na czas wskazany przez lekarza.
Liczba uczniów w oddziałach przedszkoli i szkół specjalnych ma być ustalana przez dyrektora w uzgodnieniu z organem prowadzącym. Przy decyzji muszą być jednak uwzględnione szczególne potrzeby psychofizyczne uczniów wynikające ze stanu zdrowia.
W rozporządzeniu określono też zakres specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych.
Powyższe działania mają odbywać się w formie pomocy uczniom w odrabianiu lekcji; zajęć wychowawczych oddziałujących terapeutycznie na psychikę dziecka, takich jak czytanie książek, zajęcia plastyczne czy wokalno-muzyczne; spacerów i zabaw na świeżym powietrzu, które będą poprawiały sprawność fizyczną uczniów.
Specjalne działania opiekuńczo-wychowawcze będą realizowane w grupach wychowawczych lub zespole pozalekcyjnym. O przynależności do konkretnego rodzaju grupy będzie decydowała liczebność uczniów.
Grupy wychowawcze będą tworzone, jeśli specjalnymi działaniami opiekuńczo-wychowawczymi zostanie objętych mniej niż 60 uczniów w danej placówce specjalnej.
W przypadku chorych leżących grupa wychowawcza możne liczyć do 12 uczniów; chorych chodzących do 16 uczniów, natomiast w przypadku uczniów z zaburzeniami psychicznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami do 8 osób.
Poszczególne grupy wychowawcze będą wchodzić w skład większego zespołu pozalekcyjnego.
Rozporządzenie reguluje też wymiar godzin, w których organizowane mają być specjalne działania opiekuńczo-wychowawcze.
W przypadku grup wychowawczych dla uczniów uczestniczących w zajęciach edukacyjnych:
– 28 godzin tygodniowo w rozliczeniu rocznym – dla grupy wychowawczej w przedszkolu specjalnym, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej specjalnej, szkole specjalnej lub oddziale specjalnym zorganizowanych w szpitalu
– 35 godzin tygodniowo w rozliczeniu rocznym – dla grupy wychowawczej w przedszkolu specjalnym, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej specjalnej, szkole specjalnej lub oddziale specjalnym zorganizowanych w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego oraz w zakładzie rehabilitacji leczniczej
Natomiast w przypadku grup wychowawczych dla uczniów nieuczestniczących w zajęciach edukacyjnych:
– 35 godzin tygodniowo w rozliczeniu rocznym – dla grupy wychowawczej w przedszkolu specjalnym, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej specjalnej, szkole specjalnej lub oddziale specjalnym zorganizowanych w szpitalu
– 48 godzin tygodniowo w rozliczeniu rocznym – dla grupy wychowawczej w przedszkolu specjalnym, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej specjalnej, szkole specjalnej lub oddziale specjalnym zorganizowanych w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego oraz w zakładzie rehabilitacji leczniczej.
Specjalne działania opiekuńczo-wychowawcze powinny też w sposób przynoszący pożytek uczniom zagospodarowywać ich czas wolny. Chodzi o organizację zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów a także gier i zabaw oraz zajęć sportowych.
Jak określono w rozporządzeniu: „do końca roku szkolnego 2024/2025 specjalne działania opiekuńczo-wychowawcze, o których mowa, mogą być realizowane w formach innych niż wymienione odpowiednio w § 5 ust. 2 i § 10 ust. 2”.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.