Trwa nabór wniosków do programu MKDiN – Ochrona zabytków pn. Ochrona zabytków nieruchomych i ruchomych 2025 – prace planowane. Celem programu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne. Dodatkowo w 2025 r. szczególnym celem będzie zabezpieczenie zabytków, uszkodzonych w wyniku powodzi, która przeszła przez województwa dolnośląskie, opolskie, lubuskie i śląskie we wrześniu 2024 r.
W edycji programu na 2025 r. planowane są trzy terminy naborów – do 12 listopada 2024 r. na prace przy zabytkach nieruchomych i ruchomych planowane do wykonania w 2025 r., do 31 stycznia 2025 r. na prace planowane do wykonania w 2025 r. przy usuwaniu skutków powodzi w zabytkach wpisanych do rejestru zabytków oraz do 31 marca 2025 r. na refundację prac, wykonanych przy zabytkach nieruchomych i ruchomych w latach 2022-2024.
Wnioski mogą składać: Osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego lub inne jednostki organizacyjne będące właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru albo posiadające taki zabytek w trwałym zarządzie.
W przypadku naboru pn. Usuwanie skutków powodzi w zabytkach wpisanych do rejestru zabytków wnioski mogą składać powyższe podmioty na zabytki z terenu powiatów objętych rozporządzeniami wprowadzającymi stan klęski żywiołowej w związku z powodzią rozpoczętą we wrześniu 2024 r.
O dofinansowanie w ramach programu nie mogą ubiegać się państwowe instytucje kultury, publiczne szkoły oraz uczelnie wyższe, uczelnie artystyczne oraz inne podmioty, o których mowa w art. 72 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Wsparcie można uzyskać na:
1. Prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków planowane do przeprowadzenia w roku udzielenia dotacji.
2. Refundacja prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków przeprowadzonych w okresie 3 lat poprzedzających rok złożenia wniosku.
3. Sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich wraz z dokumentacją i niezbędnymi badaniami konserwatorskimi koniecznymi do przeprowadzenia prac zabezpieczających zabytku wpisanego do rejestru zabytków.
4. Wstępne prace zabezpieczające zabytek wpisany do rejestru zabytków oraz jego konserwacja zachowawcza.
Kluczowe dla realizacji celów programu są zadania prowadzące do zabezpieczenia, zachowania i utrwalenia substancji zabytku.
W ramach programu nie można uzyskać dofinansowania na projekty zakładające adaptację, przebudowę obiektów zabytkowych lub ich znaczącą rekonstrukcję.
Do priorytetu nie kwalifikują się zadania, które są współfinansowane ze środków europejskich.
Wysokość wsparcia: 50% (w szczególnych przypadkach 100%), min. 25 000 zł (w szczególnych przypadkach kwota wsparcia może być niższa) – maks. 5.000.000 zł.
źródło: https://www.gov.pl/web/kultura/ochrona-zabytkow-2025