Premia społeczna dla samorządów – ruszył nowy nabór

Można już składać wnioski o dofinansowanie w kolejnym naborze programu „Premia społeczna”. Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać do 500 tys. zł na realizację usług społecznych.

Fundacja Fundusz Współpracy poinformowała, że rusza kolejna runda naboru w programie „Premia społeczna”, w którym można otrzymać granty na realizację usług społecznych zlecanych podmiotom ekonomii społecznej. Maksymalna wysokość grantu wynosi 500 tys. zł.

Zgodnie z regulaminem programu o dofinansowanie mogą wnioskować jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast podmiotem zlecającym realizację usługi społecznej może być także jednostka organizacyjna powiatu lub gminy.

Dofinansowanie wynosi od 50 do 90 proc. w zależności od spełnienia określonych kryteriów. 

„Wyższy udział grantu przewidziano dla tych JST, które: zlecają usługi społeczne CUS (+15 pkt. proc.), zlecają je przedsiębiorstwom społecznym (+20 pkt. proc.), spełniają określone kryteria społeczno-ekonomiczne (można zyskać aż do +40 pkt. proc.).

Pozyskane dofinansowanie można przeznaczyć m.in. na: usługi opiekuńcze obejmujące pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę wytchnieniową oraz usługi asystenckie, a także usługi pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej oraz opieki paliatywnej. Środki można wydatkować również na usługi wspierania rodziny w tym m.in. na usługi dla dzieci i młodzieży w formach dziennych i środowiskowych oraz wspieranie pieczy zastępczej.

Wnioski należy składać do 17 czerwca 2026 r.

źródło: https://samorzad.pap.pl/kategoria/dofinansowanie/premia-spoleczna-dla-samorzadow-rusza-nowy-nabor-dokumenty