Ruszył nabór wniosków w programie „ORLEN na straży”, w którym do podziału jest 20 mln zł. Jednostki ochotniczych straży pożarnych mogą otrzymać dofinansowanie na zakup sprzętu, kursy, szkolenia oraz wsparcie psychologiczne.
W tegorocznej edycji programu jednostki mogą ubiegać się o dofinansowanie w czterech ścieżkach grantowych, obejmujących m.in. ratownictwo drogowe, działania związane z przemysłem i energetyką, reagowanie na skutki zmian klimatu oraz wsparcie jednostek OSP spoza Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Najwyższe dofinansowanie do 150 tys. zł dostępne jest w ramach drugiej ścieżki na ratownictwo związane z przemysłem chemicznym oraz instalacjami odnawialnych źródeł energii. O środki z tej puli mogą ubiegać się jednostki PSP i OSP wymienione w załączniku do regulaminu.
Dla jednostek OSP włączonych w KSR‑G. dostępne są dwa rodzaje grantów.
Na zadania związane z ratownictwem drogowym można uzyskać do 50 tys. zł. Dofinansowanie w wysokości do 40 tys. zł dostępne jest na zadania związane z zagrożeniami wynikającymi ze zmiany klimatu. W szczególności chodzi o przygotowanie jednostek do działań w przypadku powodzi, pożarów wielkopowierzchniowych na terenach otwartych oraz usuwania skutków zdarzeń spowodowanych przez silny wiatr.
Ostatnia ścieżka programu dotyczy wsparcia jednostek OSP w osiąganiu standardów KSR‑G. Wnioski w ramach tej ścieżki mogą składać wyłącznie jednostki OSP spoza KSR‑G. Maksymalna kwota grantu wynosi do 40 tys. zł.
Program kładzie szczególny nacisk na wzmacnianie kompetencji i przygotowania strażaków do działań ratowniczych, dlatego każda jednostka składająca wniosek zobowiązana jest przeznaczyć co najmniej 20 proc. kwoty grantu na szkolenia, kursy i warsztaty doskonalące lub wsparcie psychologiczne.
Wnioski można składać do 30 czerwca 2026r.