Drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne w tym beton, cegłę, płytki, materiały ceramiczne oraz kamienie – na takie frakcje będą musiały być segregowane odpady budowlane od 1 stycznia 2025 r.
1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać art. 101a ustawy o odpadach, zgodnie z którym odpady budowlane i rozbiórkowe (BiR) zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.
Projektowany przepis będzie umożliwiał przekazanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych innemu uprawnionemu podmiotowi, który zajmie się wysegregowaniem odpadów. Zatem nie będzie obowiązku segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych wyłącznie u źródła.
Jeżeli do remontu wynajmiemy zarejestrowaną firmę, to ona powinna zająć się pozostałościami po remoncie.
Gdy zdecydujemy się remontować sami lub z pomocą poleconego „fachowca” będziemy musieli zamówić specjalny kontener w gminie lub zewnętrznej firmie, a to ona będzie musiała poremontowe odpady posegregować według zawartego w ustawie klucza (co zapewne może nieco zwiększy koszty usługi).
Nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów budowlanych na sześć frakcji nie będą dotyczyły osób prywatnych.
Tak jak obecnie obowiązywał będzie zakaz wyrzucania odpadów budowlanych do kontenerów na odpady komunalne.
Nie wolno będzie także składować ich przed budynkiem – za o grozi mandat do 500 złotych.