W przypadku uzasadnionych sygnałów o nieprawidłowościach, Minister ds. Polityki Senioralnej lub Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów może przeprowadzić jego doraźną kontrolę programu zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu jego realizacji – wynika z nowelizacji uchwały w sprawie programu „Senior+”. Podobne zasady dotyczą programu „Aktywni+”.
Od 1 lipca weszły w życie zmiany wprowadzone w uchwałach w sprawie ustanowienia wieloletnich programów „Senior+” i „Aktywni+”. Nowe przepisy dotyczą m.in. nadzoru nad przedsięwzięciami realizowanymi ze wsparciem pochodzącym z programów
Zgodnie z nowelizacją, podmioty realizujące zadania z programu „Aktywni+” będą miały obowiązek sporządzenia i przekazania sprawozdania zarówno w zakresie merytorycznym, finansowym, jak i efektów zrealizowanych działań w formie danych statystycznych.
W programie „Aktywni+” wprowadzono również nowe zasady finansowania. Jak wskazano w znowelizowanej uchwale, minister do spraw polityki senioralnej zdecyduje w drodze konkursowej o podziale środków w ramach programu. Wartość dotacji przyznanej w ramach kolejnych ogłaszanych edycji otwartego konkursu wyniesie od 25 tys. zł do 250 tys. zł. Jednocześnie podmioty ubiegające się o przyznanie dotacji będą zobowiązane do przedstawienia wkładu własnego w wysokości minimum 10 proc. wartości dotacji. Za wkład własny uznawany będzie wkład pieniężny oraz wkład osobowy.
Zmiany w uchwałach dotyczących programów „Senior+” i „Aktywni+” wynikają m.in. z przesunięcia tych zadań z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do kompetencji ministra ds. polityki senioralnej.
Źródło: Samorząd PAP