Nabory na dofinansowanie wysokosprawnej kogeneracji

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otworzył 3 lutego dwa nabory wniosków dla przedsiębiorstw w obszarze ciepłowniczym. Łączny budżet do rozdysponowania ze środków Funduszu Modernizacyjnego to ponad 1,7 mld zł.

Celem programów jest promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji w sektorze ciepłowniczym. Wyłączone ze wsparcia są instalacje współspalania stałych paliw kopalnych z innymi paliwami (np. biomasa) w instalacjach wielopaliwowego spalania jak i dedykowanego spalania wielopaliwowego.

Dofinansowane mogą zostać instalacje, z których co najmniej 70% ciepła użytkowego wytwarzanego rocznie będzie wprowadzane do publicznej sieci ciepłowniczej.

Program priorytetowy Kogeneracja powiatowa

Program skierowany jest to przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła lub wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, realizujących projekt w ramach systemu ciepłowniczego, o zamówionej mocy cieplnej poniżej 50 MW.

Dofinansowanie można otrzymać na budowę, przebudowę jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 1 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, w których do produkcji energii wykorzystuje się:

  • ciepło odpadowe,
  • OZE,
  • paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny, wodór.

Elementem inwestycji mogą być:
– przyłącze do publicznej sieci ciepłowniczej należące do beneficjenta projektu (wytwórcy energii);
– ​​​​​​​​​​​​​​przyłącze do sieci elektroenergetycznej;
– ​​​​​​​​​​​​​​przyłącze gazowe;
– ​​​​​​​magazyn energii zintegrowany ze źródłem, którego dotyczy wsparcie.

    Program priorytetowy Kogeneracja dla Ciepłownictwa Część 1) Budowa i/lub przebudowa jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW

    Program skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW, realizujących projekt w ramach systemu ciepłowniczego o zamówionej mocy cieplnej nie mniejszej niż 50 MW.

    Dofinansowanie można otrzymać na budowę, przebudowę jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, w których do produkcji energii wykorzystuje się:

    • ciepło odpadowe,
    • OZE, paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny, wodór.

    Elementem inwestycji mogą być m.in.:
    – przyłącze do publicznej sieci ciepłowniczej należące do beneficjenta projektu (wytwórcy energii),
    – magazyn ciepła zintegrowany ze źródłem, na które udzielane jest wsparcie.

      źródło: https://www.gov.pl/web/nfosigw/nabory-na-dofinansowanie-wysokosprawnej-kogeneracji

      Scroll to Top