„Lekcje o finansach” – dofinansowanie do szkolnych wycieczek i zajęć lekcyjnych

Ministerstwo finansów poinformowało o kolejnej edycji programu „Lekcje o finansach”, w którym organy prowadzące mogą ubiegać się o dofinansowanie zajęć lekcyjnych i wycieczek szkolnych których przedmiotem będzie edukacja finansowa. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 20 tys. zł.

„Lekcje o finansach” to program, którego celem jest edukacja finansowa uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Program zakłada przeprowadzenie co najmniej 3 zajęć lekcyjnych z zakresu szeroko rozumianych finansów. „Elementem Programu jest także popularyzowanie wśród uczniów wiedzy o instytucjach publicznych działających w obszarze finansów poprzez organizację wycieczki edukacyjnej. Celem Programu jest rozbudzenie zainteresowania zagadnieniami finansowymi i podniesienie kompetencji finansowych uczniów”.

W ramach Lekcji o finansach organy prowadzące szkoły mogą ubiegać się o dofinansowanie zajęć lekcyjnych o tematyce finansowe lub wycieczek edukacyjnych obejmujących w swoim programie treści z zakresu finansów.

Dofinansowanie może maksymalnie wynieść 80% kosztów kwalifikowanych zadania, poniesionych na realizację zajęć lekcyjnych oraz wycieczki edukacyjnej.

Maksymalna kwota dofinansowania jaką można uzyskać na jeden wniosek wynosi:

•    10 tys. zł, w przypadku zorganizowania jednodniowej wycieczki edukacyjnej, albo

•    20 tys. zł, w przypadku zorganizowania dwudniowej wycieczki edukacyjnej.

W puli całego programu na 2026 rok są 3 mln zł. 

Wnioski o dofinansowanie należy składać w terminie od 19 maja do 1 czerwca 2026 r.

Działania realizowane w ramach dofinansowania mogą być realizowane do 16 listopada 2026 r., natomiast wydatkowania otrzymanych środków należy dokonać w terminie do 30 listopada 2026 roku. 

źródło: https://samorzad.pap.pl/kategoria/edukacja/lekcje-o-finansach-nawet-20-tys-zl-dofinansowania-do-szkolnych-wycieczek-i-zajec