Od 1 stycznia 2025 roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy, które podwyższają limit przychodów uprawniający koła gospodyń wiejskich (KGW) do prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów.
Maksymalny próg został zwiększony do 1 mln zł, co stanowi dziesięciokrotną podwyżkę w stosunku do obecnego limitu wynoszącego 100 tys. zł. Wprowadzona zmiana ma na celu usprawnienie działalności kół gospodyń wiejskich i lepsze dopasowanie regulacji do ich dynamicznego rozwoju.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o kołach gospodyń wiejskich, opublikowaną w Dzienniku Ustaw, zwiększenie limitu dotyczy wyłącznie przychodów. Co istotne, do limitu nie będą wliczane darowizny rzeczowe przeznaczone na działalność statutową KGW.
Koła gospodyń wiejskich, które chcą skorzystać z możliwości uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, muszą zgłosić ten wybór do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Termin na zgłoszenie to:
- do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego, w którym KGW rozpoczyna prowadzenie ewidencji,
- 90 dni od rozpoczęcia działalności w przypadku nowo założonych kół.
Zgłoszenie odbywa się za pośrednictwem powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
W przypadku rezygnacji z uproszczonej ewidencji, KGW będą miały 90 dni (zamiast dotychczasowych 14 dni) od zakończenia ostatniego miesiąca, w którym prowadzono uproszczoną księgowość, na poinformowanie urzędu skarbowego.
Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów nie będzie dostępna dla kół gospodyń wiejskich prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.