Dostosowanie miast do ekstremalnych stanów pogodowych – nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków do działania 2.2 Adaptacja do zmian klimatu programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 – Spójne i zintegrowane przedsięwzięcia infrastrukturalne, kompleksowo dostosowujące miasta do ekstremalnych stanów pogodowych oraz łagodzące efekt miejskich wysp ciepła przez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury.

Wnioski można składać od 30.09.2024 do 10.01.2025 r.

Wnioski mogą składać zlokalizowane na obszarze makroregionu Polski Wschodniej:

  1. miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze oraz inne miasta subregionalne z podregionów z najwyższą kumulacją gmin zmarginalizowanych z przedziału 20-100 tys. mieszkańców i działające w ich imieniu jednostki organizacyjne;
  2. gminy na terenie których położone są uzdrowiska lub obszary ochrony uzdrowiskowej (przy czym wsparcie dotyczy obszaru uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej) i działające w ich imieniu jednostki organizacyjne.

WAŻNE: Do dofinansowania kwalifikowane będą również inne, niewymienione poniżej uzdrowiska/ obszary ochrony uzdrowiskowej, które na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie będą posiadały status odpowiednio uzdrowiska/ obszaru ochrony uzdrowiskowej, i działające w ich imieniu jednostki organizacyjne.

Dofinansowanie może zostać przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne, kompleksowo dostosowujące miasta do ekstremalnych stanów pogodowych oraz łagodzące efekt miejskich wysp ciepła przez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury, obejmujące:

  1. zagospodarowanie wód opadowych w zlewniach miejskich (systemy mające za zadanie zapobieganie podtopieniom i zalaniom oraz ograniczanie skutków tych zjawisk, zwiększenie retencji oraz absorbcji wody w gruncie, spowolnienie odpływu oraz retencjonowanie wody opadowej wraz z systemami jej dystrybucji podczas suszy, co jest związane głównie z budową zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi (w tym roztopowymi) z udziałem zieleni/zielono-niebieskiej infrastruktury/rozwiązań opartych na przyrodzie);
  2. zakładanie zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście (rozwój powierzchni pokrytych zielenią w miastach z udziałem rozwiązań z zakresu niebieskiej infrastruktury).

Kosztem kwalifikowalnym w ramach ww. przedsięwzięć może być również opracowanie/aktualizacja miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA).

Maksymalny poziom dofinansowania kosztów kwalifikowalnych projektu: 85%

źródło: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/22-adaptacja-do-zmian-klimatu-dostosowanie-miast-do-ekstremalnych-stanow-pogodowych/

Scroll to Top